
Åbne byhaver
Igen i år er der mulighed for at besøge nogle spændende private haver i Bogense.
”Det er flot at haveejere fra Bogense vil åbne deres haver og lukke folk ind i deres private oaser. Det er vi meget taknemmelige og glade for i Rosenfestivalen, at kunne tilbyde denne autentiske og unikke mulighed. Der venter vores gæster en helt fantastisk oplevelse,” fortæller Rosenfestivalleder Jette Kærgaard.
De tre åbne byhaver - Åben både lørdag og søndag fra kl. 10-17

Butik Hanne, Adelgade 52, Bogense
Bag butikken i det store byhus, ligger den fineste byhave. Gå gennem Rosenstien fra Adelgade og ind i haven. I den smalle charmerende have er der tid til ro og fordybelse. Man falder til ro og føler sig godt tilpas når man træder ind i haven. Haven går helt ned til bybækken og rummer både frugttræer og orangeri selv om der ikke er mange m2 at gøre med.

Foldenhus, Østergade 16, Bogense
Bag den smukke facade på det fine byhus ligger en skøn gårdhave.
Her er terrasse, en dejlig altan og en lille græsplæne. Pladsen er udnyttet godt og der er et utal af forskellige planter i oasen bag gademiljøet.

Bella Husteds have, Kirkestræde 31, 5400 Bogense
Kunstmaler Bella Husted inviterer indenfor i sit charmerende byhus i det gamle Bogense. Her finder du en charmerende byhave med den skønneste udsigt over Kattegat. Haven er lang og smal og smukt beliggende, og du kan også se Æbelø og Mågeøerne herfra.
Her er adgang fra Kirkestræde og fra Kirkestien.