
Galleribyen Bogense byder indenfor til Rosenfestival
Bogense er ikke kun kendt som rosernes by – den er også kendt som galleribyen Bogense. Her finder du et helt særligt kunstnermiljø, hvor flere udstillingssteder og kunstnere har valgt at slå sig ned.
Under Rosenfestivalen 2. og 3. august holder gallerierne og kunstnerne ekstraordinært åbent kl. 10–17 begge dage. Det betyder, at du kan kombinere dine rosenoplevelser med et kig ind i det kunstneriske liv – lige midt i byen.
Kig indenfor hos gallerier og kunstnere
Du kan blandt andet besøge:
Galleri Knægt, Østergade 5
Gallerie Rasmus, Østergade 4
Galleri Øst, Østergade 14
Bella Husted, Kirkestræde 39
Galleri Massenbach, Adelgade 32E
Sonja Foged, Adelgade 48
Kunstnerhjemmet, Adelgade 75
Derudover udstiller Steffan Herrik og Helle Baslund i Multisalen ved Bogense Skole, og i Bogense Vandtårn og på Østre Mole kan du også opleve kunst i unikke omgivelser.
Se savskærerne i aktion
På Østre Havnevej 14 møder du Søren ’Savkunstner’ og Allan Bo Jensen, der viser savskæring som kunstform. Her er der både duft af frisk træ og mulighed for at opleve kunst skabt med motorsav.
Kunst og roser – side om side
Rosenfestivalen er kendt for sine farverige blomsterdekorationer, men i år har du altså også mulighed for at opleve kunst i mange former – maleri, jernskulptur, tekstil, savskæring og mere. Det hele er en del af byens særlige atmosfære, hvor kunst og kultur spiller en naturlig rolle side om side med blomsterne.
Så læg vejen forbi gallerierne – og opdag, hvorfor Bogense er så meget mere end roser.